Sprawdź promocje i skorzystaj z finansowania na jeszcze atrakcyjniejszych warunkach.
Więcej
2019-01-16

Tworzenie lub rozbudowa firmowej floty pojazdów to poważna inwestycja, wymagającą sporych nakładów finansowych. Przedsiębiorca nie musi jednak decydować się na finansowanie jej gotówką. Popularnym rozwiązaniem jest leasing pojazdów, którym można sfinansować nie tylko nowe samochody, ale również używane. Czy samochód używany można wziąć w leasing? Dowiedz się więcej.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Związek Polskiego Leasingu, w trzecim kwartale 2018 roku aż 45,9% finansowanych przedmiotów stanowiły pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 t. Chociaż przedsiębiorcy wybierają przede wszystkim samochody fabrycznie nowe, leasing auta używanego także jest możliwy.

Na czym polega leasing samochodów używanych?

Leasing samochodów używanych w istocie nie różni się od leasingu pojazdów fabrycznie nowych. Firma leasingowa udostępnia pojazd na rzecz przedsiębiorcy w zamian za opłacanie miesięcznych rat leasingowych. W zależności od wybranej formy finansowania, na koniec okresu umowy przedsiębiorca może stać się właścicielem samochodu (dot. leasingu finansowego) lub może zdecydować się na jego wykup (dot. leasingu operacyjnego).

Leasing auta używanego – warunki

Leasing auta używanego przyznawany jest w oparciu o wewnętrzne ustalenia konkretnej firmy leasingowej. Dlatego nie da się jednoznacznie określić warunków ubiegania się o tę formę finansowania. Można jednak wskazać kilka wytycznych, które często powtarzają się w regulaminach leasingodawców.

Aby skorzystać z leasingu samochodów używanych, muszą zostać spełnione określone warunki. Pojazd nie może przekraczać konkretnego wieku, najczęściej w momencie wykupu nie może być starszy niż 10 lat. Istotną rolę odgrywa również czas trwania umowy.

Często też wymogiem jest dostarczenie faktury VAT – dlatego auto można nabyć jedynie z salonu samochodowego czy innej firmy leasingowej. Niektórzy jednak dopuszczają możliwość leasingowania pojazdów z komisu, np. pod warunkiem wystawiania faktury VAT marża.

Leasing na samochód używany – procedury

O leasing na samochód używany może ubiegać się każda firma – nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Przedsiębiorstwo musi jednak przejść weryfikację – to ona stanowi podstawę do wydania pozytywnej decyzji leasingowej.

Chociaż każda firma leasingowa bazuje na ustalonych wewnętrznie regułach, w PKO Leasing stosujemy uproszczone procedury – bez konieczności dostarczania zaświadczeń finansowych. Wystarczą jedynie dane potwierdzające prowadzenie działalności oraz dokument potwierdzający tożsamość.

Decyzja leasingowa wydawana jest w krótkim czasie. Dzięki temu przedsiębiorca może liczyć na odbiór samochodu nawet w ciągu 48 godzin od momentu złożenia wniosku.

Chcesz poznać szczegółowe informacje dotyczące leasingu samochodów używanych w PKO Leasing ? Skontaktuj się z naszym doradcą.