Zakup online - serwis aukcyjny oraz platforma do zakupu aut nowych i używanych
Więcej
2017-10-23

Chociaż większość przedsiębiorców wybiera leasing operacyjny, alternatywnym rozwiązaniem jest leasing finansowy. To rozwiązanie, które – choć mniej popularne – również przynosi wiele korzyści. Poznaj istotę tego rodzaju leasingu i sprawdź, co możesz zyskać.

Mniejsza popularność leasingu finansowego wynika przede wszystkim z możliwości osiągnięcia mniejszych korzyści podatkowych w porównaniu z leasingiem operacyjnym. Warto jednak rozważyć taką opcję – szczególnie, jeśli prowadzisz duże przedsiębiorstwo, które inwestuje np. w linię produkcyjną lub środki trwałe o znacznej wartości albo działasz w branży medycznej i nie jesteś płatnikiem podatku VAT.

Czym jest leasing finansowy?

Leasing finansowy polega na przekazaniu przedmiotu przez firmę leasingową na rzecz leasingobiorcy w zamian za miesięcznie opłacane raty leasingowe.

Typowe cechy leasingu finansowego

  • amortyzacja leży po stronie leasingobiorcy, który dokonuje odpisów amortyzacyjnych,
  • czas trwania umowy leasingowej najczęściej zbliżony jest do normatywnego okresu amortyzacji.

Charakterystyczna dla tego rodzaju leasingu jest również konieczność płatności podatku VAT w całości – wraz z pierwszą ratą leasingową. Chociaż dla wielu firm może stanowić to spore wyzwanie finansowe, są i takie przedsiębiorstwa, dla których jest to korzystna opcja. Dotyczy to przede wszystkim firm niebędących płatnikiem VAT – w takim wypadku istnieje możliwość doliczenia stawki VAT w takiej samej wysokości, jaką obłożony jest przedmiot. Z leasingu finansowego sporo skorzystają zatem przedsiębiorstwa działające np. w branży medycznej, gdzie stawka VAT nałożona na niemal wszystkie sprzęty medyczne wynosi 8%.

Dlaczego warto zdecydować się na leasing finansowy?

Leasing finansowy, podobnie jak leasing operacyjny, przynosi wiele korzyści. Do najważniejszych zalet zaliczyć można m.in. możliwość skorzystania z jednorazowej przyspieszonej amortyzacji. Polega ona na wliczeniu raz w roku w koszty uzyskania przychodu wydatku o dużej wartości – po spełnieniu konkretnych warunków.

Ponadto na korzyść tego rodzaju leasingu przemawia m.in.:

  • dowolny czas trwania umowy – nie został narzucony jej minimalny czas trwania,
  • brak ograniczeń związanych z minimalną wartością końcową,
  • brak wykupu – zapłata ostatniej raty sprawia, że przedmiot automatycznie staje się własnością leasingobiorcy.

Szukając alternatywnych dla kredytu form finansowania, warto rozważyć leasing finansowy. W PKO Leasing proponowany jest on na atrakcyjnych warunkach – także w oparciu o uproszczone procedury.