Sprawdź promocje i skorzystaj z finansowania na jeszcze atrakcyjniejszych warunkach.
Więcej
2019-10-18

Wykup samochodu z leasingu, jak i same kwestie leasingowe uległy zmianie na początku 2019 roku. Co się zmieniło?

Wytyczne dotyczące leasingu w 2019 roku

Do końca 2018 roku leasingowany samochód osobowy wprowadzony do ewidencji środków trwałych mógł być amortyzowany:

  • w przypadku aut hybrydowych i spalinowych do równowartości 20 000 euro;
  • w przypadku aut elektrycznych – do 30 000 euro.

Zmieniło się to natomiast w styczniu 2019 roku, kiedy to podwyższono limity:

  • dla samochodów hybrydowych i spalinowych do 150 000 zł;
  • dla samochodów elektrycznych – do 225 000 zł.

W praktyce oznacza to, że nie można zaliczać do kosztów podatkowych pełnej wartości rat leasingu.

To nie koniec zmian. Przedsiębiorcy użytkujący auta w działalności gospodarczej rozliczają tylko 75% wydatków na paliwo i eksploatację.

Wykup auta wraz z końcem umowy

Jeśli chodzi o wykup samochodu z leasingu, wiele zależy od tego, jakiego leasingu dotyczy nasza umowa. W finansowym jest ona zwykle skonstruowana tak, że własność przedmiotu przechodzi automatycznie po wygaśnięciu umowy na leasingobiorcę. Oznacza to, że korzystał dotąd z niego tak, jakby kupił auto na raty – na końcu i tak jest jego prawowitym właścicielem.

Nieco inaczej jest w przypadku leasingu operacyjnego, cieszącego się w Polsce największą popularnością wśród przedsiębiorców. Na czas leasingu jego przedmiot pozostaje w majątku leasingodawcy, jednak leasingobiorca może (lecz nie musi) wykupić go na koniec trwania umowy. Do tej pory można więc powiedzieć, że korzysta z niego niejako na zasadzie najmu bądź dzierżawy.

Prywatnie czy na firmę?

Przy leasingu operacyjnym leasingobiorca może wykupić auto w ramach działalności gospodarczej, którą prowadzi (wprowadza wówczas auto do firmy jako środek trwały lub jednorazowo ujmuje go w kosztach firmowych). W przypadku leasingu finansowego wiele zależy od wartości samochodu:

  • auto o wartości powyżej 10 000 zł (netto dla czynnych podatników VAT lub brutto w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia z VAT) trzeba wprowadzić do ewidencji środków trwałych i dokonać amortyzacji na podstawie stworzonego planu;
  • auto o wartości poniżej 10 000 zł (netto dla czynnych podatników VAT lub brutto w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia z VAT) wydatki na jego nabycie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu, w którym został oddany do użytkowania.

Wykup auta przed końcem umowy

Zdarza się, że leasingobiorca chce być właścicielem pojazdu i wykupić go przed końcem trwania umowy leasingowej. Jeśli nie mówi ona inaczej, mamy do tego prawo, jednak w praktyce może to być opcja trudna i kosztowna.

Po pierwsze ze względu na ograniczenia podatkowe: jeśli umowa trwa krócej niż 40% okresu normatywnej amortyzacji, możemy wykupić przedmiot tylko za cenę rynkową, co oznacza, że możemy na tym sporo stracić i ponieść wysokie koszty.

Po drugie zaś, leasingodawca może nam przez to kazać opłacić wysokie opłaty manipulacyjne.