Aktualnie komentuje się szeroko Brexit, czyli wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dla przewoźników istotnym będzie, czy zostanie utrzymana unia celna, czy jednak Anglia z niej wystąpi. Co prawda, dąży się do maksymalnego uproszczenia procedur celnych, niemniej jednak kolejki na granicach i wzrost kosztów transportu wydają się być nieuniknione - przynajmniej do czasu zawarcia przez Wielką Brytanię i UE stosownego porozumienia zawierającego zestaw reguł dotyczących towarów.
Wobec braku konkretnych ustaleń, nadal wśród możliwych konsekwencji Brexitu dla transportu wskazuje się:
- wzrost kosztów po stronie przewoźników - wzrost cen towarów importowanych i eksportowanych z terenu Wielkiej Brytanii oraz spadek ilości zleceń przewozowych,
- zwiększenie wymagań formalnych - wydłużenie kolejek na granicach, które będą miały wpływ na czas pracy kierowcy i wydłużenie czasu przewozu,
- zmiany podatkowo-celne: kontrola celna, rejestracja towaru, reglamentacja towaru, inne procedury formalne - obniżenie wydajności każdego pojazdu.
Poznaj wszystkie informacje dotyczące przepisów na terenie Anglii w nowym odcinku ABC Przewoźnika (do pobrania poniżej).