Sprawdź promocje i skorzystaj z finansowania na jeszcze atrakcyjniejszych warunkach.
Więcej
2019-12-05

Prowadzisz własną firmę? Jeśli tak i jednocześnie poszukujesz funduszy do realizacji swoich planów takich jak zakup pojazdów, maszyn czy sprzętów koniecznych do prowadzenia swojej działalności, rozważ leasing operacyjny. W tym artykule przybliżymy ten rodzaj finansowania i sprawdzimy, o czym musisz wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz w 2020 roku.

Czym jest leasing operacyjny i dlaczego jest opłacalny?

Zacznijmy od podstaw: przedsiębiorcy mają do wyboru leasing operacyjny i finansowy, jednak to ten pierwszy cieszy się największą popularnością. Szacuje się, że korzysta z niego aż 80% właścicieli firm w Polsce.

Leasing operacyjny – zwany też usługowym – to dwustronna umowa zawierana pomiędzy leasingobiorcą (w tym przypadku: przedsiębiorcą) a leasingodawcą (czyli zwykle firmą leasingową). Firma taka przekazuje klientowi prawo do użytkowania danego przedmiotu na określony czas w zamian za opłacane przez niego raty leasingowe.

Przedmiotem leasingu mogą być rozmaite rzeczy materialne (zazwyczaj pojazdy, maszyny, sprzęty, meble).

Leasing operacyjny charakteryzuje się tym, że prawo własności i odpisy amortyzacyjne pozostają po stronie firmy leasingowej. Jeśli więc się na niego zdecydujemy, musimy mieć na uwadze, że przedmiot umowy, na przykład samochód, nie będzie należał do nas aż do momentu, w którym zdecydujemy się go wykupić.

Co więcej, leasing operacyjny pozwala zachować pełną płynność finansową, płatność VAT zostaje rozłożona na raty, daje możliwość uzyskania optymalizacji podatkowej, a na końcu wcale nie mamy obowiązku wykupienia przedmiotu leasingu – możemy zwrócić go do firmy leasingowej i na przykład zdecydować się na wzięcie w leasing nowego auta czy sprzętu.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy leasing jest dla nas i na jaki się zdecydować, zawsze możemy skonsultować się z naszymi doradcami, którzy pomogą nam podjąć decyzję. W ramach oferty PKO Leasing mamy do wyboru najróżniejsze przedmioty leasingu np.: samochody, transport ciężki czy maszyny rolnicze. Niezależnie od dokonanego wyboru, sama procedura wiąże się z minimum formalności i atrakcyjnymi ofertami. 

Leasing operacyjny w 2020 roku

Przedsiębiorców rozważających wzięcie leasingu w 2020 roku uspokajamy: nie trzeba spodziewać się zmian w przepisach. Jak dotychczas te największe nastąpiły 1 stycznia 2019 roku i były związane z tym, że ustawodawca chciał zrównać tę formę finansowania z innymi formami nabycia auta.

Podniesiono więc limit amortyzacji nabycia pojazdów osobowych spalinowych i hybrydowych do kwoty 150 000 zł, a dla elektrycznych – do 225 000 zł. Leasing operacyjny pojazdów osobowych objęto limitem 150 000 zł dla spalinowych i hybryd, a 225 000 zł – dla elektrycznych.

Kolejna zmiana dotyczy amortyzacji pojazdu: od 2019 roku zmieniły się przepisy dotyczące pojazdów używanych dwojako – prywatnie oraz firmowo. W takich przypadkach kosztem jest 75% wydatków eksploatacyjnych. Nie zmieniły się zaś przepisy dotyczące pojazdów używanych prywatnie i wciąż jest to 100% wydatków eksploatacyjnych.