Sprawdź promocje i skorzystaj z finansowania na jeszcze atrakcyjniejszych warunkach.
Więcej
2019-10-18

Jeśli myślimy o leasingu, zazwyczaj kojarzy nam się on z (często firmowym) samochodem osobowym. Nic dziwnego, bo właśnie takiego pojazdu najczęściej dotyczy umowa leasingowa. Na czym polega i jakie formalności się z nią wiążą?

Leasing samochodowy – czym jest?

O taki leasing może się ubiegać każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą – bez względu na jej typ oraz branżę, w której działa. W jego ramach leasingobiorca (korzystający) zawiera umowę z leasingodawcą (finansującym) dotyczącą samochodu użytkowanego przez określony czas. Leasingobiorca jest w tym okresie zobowiązany do opłacenia zaplanowanych rat.

W leasing można wziąć auto dowolnego typu – nie tylko osobowe, ale też na przykład ciężarowe lub dostawcze. Oprócz rat leasing musi również uwzględniać opłatę wstępną i końcową.

Uprawnione do korzystania z leasingu są zarówno firmy, jak i osoby prywatne (w tym drugim przypadku mówimy wówczas o leasingu konsumenckim).

Rodzaje leasingu

Jaki leasing na samochód wybrać? Mamy dwie możliwości:

  1. Leasing finansowy – przedmiot umowy zostaje dopisany do naszego (leasingobiorcy) majątku. To korzystający dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Po opłaceniu ostatniej raty leasingowej (chyba że umowa mówi inaczej) staje się też właścicielem pojazdu. Można więc powiedzieć, że leasing finansowy przypomina nieco sprzedaż auta na raty.
  2. Leasing operacyjny – w tym przypadku samochód pozostaje w majątku leasingodawcy, więc to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Można go porównać do dzierżawy lub najmu.

Jak wziąć samochód w leasing?

W PKO Leasing, w zależności od wybranego rodzaju leasingu, potrzebne są m.in.: dowód osobisty leasingobiorcy, dokumenty finansowe spółki, wypełniony wniosek o finansowanie.

Po pozytywnym przejściu weryfikacji podpisuje się umowę, która zawiera wszystkie ustalenia, w tym wysokość opłat i czas, kiedy trzeba je uiszczać. Po dokonaniu opłaty wstępnej korzystający może odebrać przedmiot, w tym przypadku auto (jeśli jest już wyprodukowane).

Jak widać, na uwagę w tym procesie zwraca minimum formalności – leasingobiorca nie musi dostarczać wielu dokumentów, a zwykle wystarczają wręcz informacje w formie oświadczenia. Niższe są też koszty – cena przedmiotu leasingowego może być dużo mniejsza dzięki współpracy z producentami czy grupami dealerskimi. Ponadto korzystający uiszcza regularne opłaty (dużo niższe niż cała cena auta) i nie musi jednorazowo wydawać pieniędzy na zakup pojazdu, jak ma to miejsce przy klasycznym kupowaniu samochodu.