Sprawdź promocje i skorzystaj z finansowania na jeszcze atrakcyjniejszych warunkach.
Więcej
2018-06-21
  • I kwartał 2018 roku to inwestycje finansowane leasingiem i pożyczką leasingową o wartości 18,6 mld zł, przy dynamice całego rynku na poziomie prawie 21 proc. wzrostu liczonego rok do roku.
  • Liderem jest PKO Leasing z udziałem w rynku na poziomie 12 proc. i poziomem sprzedaży 2 217 mln.

O ponad jedną piątą zwiększyła się w pierwszym kwartale br. wartość aktywów sfinansowanych przez polskie firmy leasingowe w stosunku do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Liderem rynku pozostaje PKO Leasing, który odnotował najwyższy, 15 proc. wzrost spośród trójki liderów.

Według danych Związku Polskiego Leasingu w pierwszych trzech miesiącach 2018 roku przedsiębiorcy nabyli aktywa finansowane leasingiem i pożyczką o wartości 18,6 mld złotych netto. Leasing nadal pozostaje najpopularniejszą formą finansowania inwestycji (dynamika wzrostu wyniosła 22 proc.).

Ostrożnie zakładamy 15-procentowy wzrost branży w 2018 roku. Pierwszy kwartał pokazuje, że dane są optymistyczne. Wpływ na to ma bardzo dobry stan polskiej gospodarki, która w pierwszych trzech miesiącach roku zaliczyła szczyt cyklicznej koniunktury. Początek roku to przyspieszenie inwestycji (nawet 10 proc. r/r)[1] napędzanych produkcją budowlano-montażową. Należy jednak zachować pewną rezerwę, gdyż w Europie Zachodniej już widzimy symptomy spowolnienia – ocenia Andrzej Krzemiński prezes największej spółki leasingowej w Polsce PKO Leasing.

Marzec był wyjątkowym miesiącem, jeśli chodzi o wyniki sprzedaży PKO Leasing. Osiągnęła ona poziom ok 860 mln zł, co stanowi rekord produkcji miesięcznej wśród wszystkich firm leasingowych. Liczba podpisanych umów przez lidera rynku po pierwszym kwartale wynosi ok 16 tysięcy, co stanowi 6 proc. wzrost liczony rok do roku.

 

Rynek transportem stoi

Wyniki branży są jak papierek lakmusowy dla gospodarki. Dlatego w pierwszym kwartale dużą dynamikę odnotowało między innymi finansowanie sprzętu budowlanego (wzrost o 72 proc.). Stabilnie rośnie również transport. Segment samochodów osobowy stanowi nadal 55 proc. całego rynku pojazdów z dynamiką na poziomie 27 proc. Dynamicznie rośnie również rynek samochodów ciężarowych (wzrost na poziomie 19 proc. r/r.). PKO Leasing w segmencie samochodów powyżej 3,5 tony rośnie szybciej niż rynek i osiągną wynik na poziomie 40 proc. mierzony rok do roku. Lider branży jest szczególnie aktywny w finansowaniu autobusów i samolotów. W przypadku powietrznych środków transportu, takich jak samoloty, PKO Leasing sfinansował aktywa o wartości niemal dwóch trzecich całego segmentu.

 

– Od lat wspieramy przewoźników, jak i producentów środków transportu. Na przykład w ubiegłym roku rozpoczęliśmy współpracę przy dostawie autobusów Solaris dla szwedzkiego Lund czy samolotu Boeing 737 dla największej rodzimej spółki czarterowej. Naszą siłą jest bardzo dobrze zrównoważony portfel produktów. W większości segmentów jesteśmy albo na czele, albo na podium, a wyniki po pierwszym kwartale pozwalają z optymizmem patrzeć  w przyszłość- podkreśla prezes PKO Leasing Andrzej Krzemiński.

 

[1] Dane Główny Urząd Statystyczny https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/wzrost-pkb-i-kwartal-2018-dane-gus/04qmd2t