Sprawdź promocje i skorzystaj z finansowania na jeszcze atrakcyjniejszych warunkach.
Więcej
2018-01-12

Do szwedzkiego Lund trafi 16 nowoczesnych autobusów Solaris Urbino 15 LE. Transakcję o wartości ok. 15 mln zł sfinansował PKO Leasing, lider rynku i segmentu autobusów. W trzech pierwszych kwartałach PKO Leasing odnotował w tym obszarze wzrost +61% r/r.

 

Nabywcą pojazdów jest Nobina Fleet AB. To przedsiębiorstwo o ponad stuletniej tradycji będące liderem autobusowego transportu publicznego w Skandynawii. Dysponuje około 3,2 tys. autobusów, które przewożą pasażerów nie tylko w Szwecji, lecz również w Danii, Finlandii i Norwegii.

 

Pojazdy, które trafią do Lund, zostały wyprodukowane przez firmę Solaris, czołowego wytwórcę środków transportu publicznego w Europie. Są to uniwersalne autobusy, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, sprawdzające się zarówno na liniach miejskich, jak i podmiejskich czy regionalnych. Napędzają je nowoczesne silniki Diesla spełniające restrykcyjne normy ekologiczne, wykorzystując m.in. technologię AdBlue obniżającą emisję tlenków azotu. Sfinansowane przez PKO Leasing 16 autobusów Solaris Urbino 15 LE wyposażonych jest w tzw. pakiet skandynawski. Obejmuje on m.in. podwojoną izolację ścian bocznych i sufitu, wydajniejsze ogrzewanie oraz podwójne szyby.

 

– Od 2013 roku sfinansowaliśmy dla Nobina Fleet już ponad 100 autobusów marki  Solaris. PKO Leasing jest częścią największej grupy bankowej w tej części Europy. Traktujemy to jako zobowiązanie do budowania mostów, między gospodarkami, ale też między innowacyjnymi przedsiębiorcami. Nobina jest liderem transportu autobusowego w Skandynawii, który jest prekursorem innowacji, np. w regionie Kopenhagi będzie testować pojazdy autonomiczne. Z kolei Solaris to polska firma z tradycjami, która w ciągu 20 lat zdominowała europejską produkcję autobusów, mówi Grzegorz Szmit, Kierownik Zespołu ds. Współpracy z Pionem Klienta Strategicznego PKO BP.

 

Również w polskich miastach jeżdżą nowoczesne autobusy finansowane przez PKO Leasing. W tym roku m.in. trafiły do Kalisza i Krakowa. PKO Leasing jest liderem rynku leasingu. W trzech pierwszych kwartałach br. sfinansował autobusy o wartości 250 mln zł. Jest to wzrost o 61 proc. w porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku.

 

Wartość transakcji wszystkich firm leasingowych w segmencie autobusów w trzech pierwszych kwartałach 2017 roku spadła r/r o 3 proc. i sięgnęła 1,08 mld zł netto.

 

Transakcja została sfinansowana przez szwedzką spółkę należącą do Grupy Kapitałowej PKO - PKO Leasing Sverige, która została założona we wrześniu 2013 roku w Szwecji. Działalność spółki leasingowej koncentruje się na finansowaniu autobusów marki Solaris na tamtejszym rynku.

 

Leasing to tylko jeden z produktów z szerokiej gamy oferowanej klientom korporacyjnym przez Grupę Kapitałową PKO Banku Polskiego. Ułatwienie zarządzania przepływami finansowymi, inwestowanie wolnych środków, pozyskiwanie finansowania działalności bieżącej, jak również planowanych i już realizowanych inwestycji – to wszystko jest możliwe dzięki kompleksowej ofercie i profesjonalnym doradcom Banku oraz spółek z Grupy.