Sprawdź promocje i skorzystaj z finansowania na jeszcze atrakcyjniejszych warunkach.
Więcej
2018-11-08

PKO Leasing, lider rynku leasingu w Polsce, ogłosił warunkowe wezwanie na 100 proc. akcji Prime Car Management („PCM”), jednej z wiodących firm w segmencie wynajmu samochodów i zarządzania flotą. W wyniku ewentualnego nabycia akcji PCM udział PKO Leasing w rynku CFM (ang. car fleet management) wzrósłby z 4,5 proc. do 17,5 proc. wg danych za pierwszą połowę 2018 r.. Oferta produktowa PCM istotnie wzmocniłaby pozycję PKO Leasing w segmencie finansowania samochodów o ładowności do 3,5t.

Potencjalna wartość wezwania wynosi 135,5 mln zł, przy założeniu ceny za jedną akcję PCM w wysokości 11,38 zł, co stanowi ponad 30% premię do bieżącej ceny rynkowej.

Aktywa PCM sięgają 2,2 mld zł, a kapitały własne 454 mln zł.

Budowaniu silnej pozycji PKO Leasing w ostatnich latach sprzyjała sytuacja na polskim rynku leasingu, który w ostatnich latach wzrastał w szybkim tempie. Obecnie jest on jednak relatywnie silnie nasycony, a jego dalszy rozwój będzie w większym stopniu odzwierciedlał aktywność inwestycyjną przedsiębiorstw.

- PKO Leasing chce dalej umacniać swoją pozycję rynkową. Widząc jednak na horyzoncie spokojniejszy dla usług leasingowych okres, postanowiliśmy poświęcić więcej uwagi doskonaleniu naszego biznesu i dlatego podjęliśmy decyzję o ogłoszeniu warunkowego wezwania na 100% akcji spółki Prime Car Management – powiedział Andrzej Krzemiński, prezes PKO Leasing. - W PKO Leasing od pewnego czasu rozwijamy ofertę zarządzania flotą (CFM). Dostrzegamy zapotrzebowanie na tego typu usługi, ale jednocześnie wyraźnie widzimy, że barierą wzrostu dla tego rynku jest nadmierne rozdrobnienie działających na nim podmiotów. Nie są one zdolne do samodzielnego zbudowania odpowiedniej skali biznesu i osiągnięcia oczekiwanej przez właścicieli zyskowności. Dlatego rynek CFM czeka konsolidacja. Ogłaszając wezwanie, dajemy szansę dotychczasowym akcjonariuszom spółki Prime Car Management na wyjście z inwestycji, z uzyskaniem znaczącej premii w stosunku do wyceny rynkowej – dodał Krzemiński.