Sprawdź promocje i skorzystaj z finansowania na jeszcze atrakcyjniejszych warunkach.
Więcej
2019-07-30

PKO Leasing w pierwszych sześciu miesiącach 2019 r. zanotował sprzedaż na poziomie 5 mld zł, co przełożyło się na 14 proc. wzrost wartości udzielonego finansowania mierzony rok do roku. Na bardzo dobry wynik PKO Leasing wpłynęła przede wszystkim sprzedaż w segmencie pojazdów lekkich oraz w segmencie maszyn i urządzeń. Dynamika wyników sprzedażowych spółki jest znacznie powyżej wzrostu rynku prognozowanego przez Związek Polskiego Leasingu.

– PKO Leasing jest liderem rynku leasingu w Polsce. Pod koniec 2018 roku Związek Polskiego Leasingu szacował wzrost rynku na poziomie 5,5 proc. r/r. Osiągnięta przez spółkę PKO Leasing dynamika wzrostu po pierwszym półroczu wynosi 14 proc. r/r. i jest znacznie powyżej oczekiwań. Ten wynik jest bardzo satysfakcjonujący dla Grupy Kapitałowej Banku Polskiego. W naszej ocenie rynek leasingowy osiągnął moment nasycenia i jego dynamika w tym roku może nie być już tak dobra jak wcześniej. Zbudowaliśmy jednak znaczne przewagi nad konkurencją, co pozwala nam ze spokojem kontynuować działania biznesowe – mówi Paweł Pach, prezes zarządu PKO Leasing

Pierwsze półrocze było dla PKO Leasing okresem wielu działań biznesowych i finansowych. Spółka prowadziła w tym czasie bieżące działania ukierunkowane na rozwój obszar leasingu, których zadaniem było utrzymanie równomiernego wzrostu w poszczególnych grupach aktywów. Dużym wyzwaniem biznesowym dla spółki był zakup akcji PCM, który zakończył się zgodnie z oczekiwaniami. Dzięki tej transakcji nasi klienci otrzymali dostęp do wiodących rozwiązań z zakresu usług Car Fleet Management.

Wysokie tempo wzrostu PKO Leasing wynika z kilku czynników. Najważniejszym z nich jest wysoka sprawność operacyjna spółki, która nawet w zmiennym otoczeniu rynkowym pozwala spółce efektywnie realizować cele biznesowe. Na wysoką dynamikę wyników w pierwszej połowie roku wpłynęła również finalizacja umów zawartych jeszcze w grudniu 2018 r., co przełożyło się na dodatkowy wzrost osiągnięty przez spółkę. Wyniki sprzedażowe oraz prowadzone działania biznesowe pokazują, że realizowana przez spółkę konsekwentna polityka wspierania biznesu przynosi efekty.

Po pierwszych sześciu miesiącach 2019 r. struktura leasingowanych przedmiotów w PKO Leasing nie uległa zmianie. Nadal na pierwszym miejscu znajdują się samochody osobowe i ciężarowe do 3,5 tony, które stanowią 43 proc. całego biznesu. Na drugim miejscu jest segment maszyn i urządzeń (27 proc.), a na trzecim transport ciężki.