Sprawdź promocje i skorzystaj z finansowania na jeszcze atrakcyjniejszych warunkach.
Więcej
2013-07-29

Konsorcjum firm PKO Leasing S.A. i Solaris Bus & Coach S.A. wygrało przetarg na dzierżawę 25 nowoczesnych niskopodłogowych autobusów dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. Całkowita wartość kontraktu wynosi 23 miliony złotych netto.

Przetarg na dzierżawę pojazdów MPK Poznań ogłosił w marcu br. W postępowaniu wygrało Konsorcjum firm PKO Leasing S.A. i Solaris Bus & Coach S.A. Dzięki podpisanej umowie, na ulicę Poznania wyjedzie 25 nowych autobusów. Umowa dzierżawy zawarta jest na 8 lat. Według jej postanowień pierwsza transza autobusów trafi do MPK Poznań w październiku tego roku. Będzie to 10 krótkich autobusów. Reszta ma dotrzeć w grudniu. Solarisy Urbino 12 oraz 18 są doskonale znane mieszkańcom Poznania. We flocie przewoźnika ze stolicy Wielkopolski po dostawach najnowszych pojazdów będzie jeździć już blisko 300 autobusów i 45 tramwajów wyprodukowanych w podpoznańskim Bolechowie.

"Dla mieszkańców Poznania nowe autobusy to same korzyści, bo wszystkie pojazdy są klimatyzowane i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zawarta umowa dzierżawy ma także pozytywny wpływ na miejskie finanse. MPK Poznań nie wydając jednorazowo dużej kwoty pieniędzy, a zobowiązując się jedynie do opłacania miesięcznego czynszu dostało w użytkowanie nowoczesny tabor warty wiele milionów złotych." - powiedział Radosław Hoc, Wiceprezes Zarządu PKO Leasing.

Nowe pojazdy spełniać będą wszystkie obowiązujące standardy. Będą to autobusy niskopodłogowe, przyjazne dla niepełnosprawnych i osób z wózkami dziecięcymi, z systemem wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu, który wpływa na bezpieczeństwo jazdy, z klimatyzacją, systemem samogaszącym w komorze silnika, automatami do sprzedaży biletów na pokładzie, drzwiami odskokowo przesuwnymi co gwarantuje szersze i łatwiejsze wejście oraz bardziej szczelne zamknięcie pojazdu.

"Istotną nowością będzie system pomiaru zużycia paliwa oraz oceny bezpieczeństwa jazdy. System będzie przekazywał kierowcy dynamiczną informację o zużyciu paliwa, wysokości obrotów silnika, gwałtownym przyśpieszaniu. To jest sposób na kontrolę płynności jazdy i zużycia paliwa. Dzięki niemu nasi kierowcy będą mogli się doskonalić w zakresie techniki jazdy i eko-drivingu." - wskazuje Prezes Tulibacki.

Zaletą zawartej transakcji jest możliwość długoterminowego użytkowania nowoczesnych autobusów, która nie musi prowadzić do obciążenia bilansu dzierżawcy w tak dużym zakresie jak przy np. finansowaniu kredytem. Poprzez wyłączenie wykupu autobusów po zakończeniu umowy dzierżawy nie następuje spłata całego kapitału, co już na starcie obniża kwotę transakcji o kilkanaście procent. W porównaniu ze zwykłym zakupem, MPK Poznań otrzymuje gwarancję dwóch podmiotów na wykonanie umowy, czyli niezakłóconego korzystania z dobrej jakości autobusów przez cały jej okres. PKO Leasing zapewnia stabilne finansowanie, a Solaris Bus & Coach gwarancję jakości dostarczanego taboru i jego sprawności.