Sprawdź promocje i skorzystaj z finansowania na jeszcze atrakcyjniejszych warunkach.
Więcej
2023-05-04

Leasing na fotowoltaikę – jaki wybrać?

Instalacje fotowoltaiczne można sfinansować za pomocą leasingu operacyjnego lub finansowego. Który wybrać?

Leasing operacyjny na instalacje fotowoltaiczne daje możliwość uzyskania korzyści podatkowych. Wprawdzie to finansujący może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu, ale za to korzystający może dokonać innych odliczeń. Mianowicie, korzystający ma możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu opłaty wstępnej, rat leasingowych oraz wszelkich innych kosztów, związanych z eksploatacją przedmiotu.


W przypadku wyboru finansowania paneli fotowoltaicznych leasingiem finansowym, amortyzacja środków trwałych leży po stronie korzystającego. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest to, że po zakończeniu umowy i zapłaceniu wszystkich rat leasingowych, korzystający może wykupić przedmiot leasingu, za symboliczną kwotę.

Leasing instalacji fotowoltaicznej – operacyjny czy finansowy?

Nie tak łatwo zdecydować, które rozwiązanie będzie lepsze w przypadku finansowania leasingiem fotowoltaiki – leasing operacyjny czy finansowy. Właśnie dlatego warto poznać najważniejsze różnice między obydwoma rozwiązaniami.

Po pierwsze: możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych. W leasingu operacyjnym dokonuje ich finansujący, natomiast w leasingu finansowym – korzystający.

Po drugie: podatek VAT. W leasingu operacyjnym, podatek VAT jest doliczany do każdej raty, natomiast w leasingu finansowym, korzystający musi go zapłacić z góry, w całości.

Po trzecie: czas trwania umowy. W leasingu operacyjnym umowa jest zawierana na okres, który odpowiada co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji podatkowej przedmiotu leasingu. W leasingu finansowym, nie ma żadnych ograniczeń, jednak zwykle jest to minimum 6 miesięcy.

Po czwarte: możliwość wykupu przedmiotu leasingu. W leasingu operacyjnym, korzystający ma możliwość wykupienia przedmiotu leasingu, po zakończeniu umowy, po cenie znacznie niższej od ceny rynkowej. W leasingu finansowym, wykupienie przedmiotu odbywa się po spłaceniu ostatniej raty.

Leasing fotowoltaiki dla firm – dlaczego warto z niego skorzystać?

Leasing instalacji fotowoltaicznych to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą korzystać z ekologicznych źródeł energii. Jakie są zalety leasingu fotowoltaiki w PKO Leasing?

  • Uproszczona procedura
    Przedsiębiorca nie musi dostarczać dokumentów finansowych, by uzyskać finansowania na nowe urządzenie o max wartości do 250 tys. zł.
  • Okres finansowania
    Okres finansowania od 48 do 72 miesięcy.
  • Sprawdzeni dostawcy
    Przedsiębiorca może wybrać dowolnego dostawcę, ale również może skorzystać z listy dostawców współpracujących z  PKO Leasing.
  • Finansowanie
    PKO Leasing finansuje nawet do 90% wartości przedmiotu.

Leasing na fotowoltaikę – dla kogo?

Leasing fotowoltaiki to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swoją działalność poprzez nowoczesne rozwiązania. To propozycja dla firm, które oczekują prostej i szybkiej procedury finalizacji umowy, a nie dysponują odpowiednim kapitałem.
W przypadku leasingu instalacji fotowoltaicznych, przedmiot leasingu, czyli instalacja, wprawdzie pozostaje własnością finansującego, ale to korzystający czerpie korzyści z użytkowania instalacji. Niewątpliwą zaletą leasingu fotowoltaiki jest to, że przedsiębiorca nie musi jednorazowo ponosić dużych kosztów, a wszelkie opłaty są rozłożone na raty. Warto przy tym wspomnieć o ogromnych zaletach, które wynikają z samej instalacji fotowoltaiki. Mowa o oszczędnościach w kosztach ponoszonych na energię elektryczną. To doskonały sposób na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii

Wykorzystaj możliwości fotowoltaiki i rozszerz finansowanie o pompę ciepła – w prostym finansowaniu w jednej umowie w PKO Leasing.