Sprawdź promocje i skorzystaj z finansowania na jeszcze atrakcyjniejszych warunkach.
Więcej
2019-12-05

Planujesz wziąć samochód w leasing w 2020 roku? Musisz więc wiedzieć, że od 1 stycznia 2019 roku zasadnicze kwestie związane z tą formą finansowania uległy zmianie. Celem ustawodawcy było zrównanie leasingu z innymi formami nabycia samochodu osobowego. Zwróć uwagę przede wszystkim na zasady amortyzacji pojazdu i wydatki eksploatacyjne.

Amortyzacja auta

Od początku 2019 roku podniesiono limit amortyzacji nabycia pojazdów osobowych spalinowych i hybrydowych do kwoty 150 000 zł, a dla elektrycznych – do 225 000 zł. Leasing operacyjny pojazdów osobowych objęto limitem 150 000 zł dla spalinowych i hybryd, a 225 000 zł – dla elektrycznych.

To spora zmiana w porównaniu do roku 2018, kiedy to pojazd mógł być amortyzowany w przypadku aut hybrydowych i spalinowych do równowartości 20 000 euro, a w przypadku aut elektrycznych – do 30 000 euro.

Zmiana ta jest korzystna dla osób chcących wziąć w leasing samochód mieszczący się w przedziale od 86 000 zł do 150 000 zł (lub 225 000 w przypadku pojazdów elektrycznych), które zyskają na opisanym wcześniej podniesieniu limitu amortyzacji pojazdów osobowych.

Wydatki eksploatacyjne

Są to koszty ponoszone ze względu na paliwo, naprawy, przeglądy, parking czy serwis leasingowanego samochodu. W tym zakresie zmieniły się przepisy dotyczące aut osobowych użytkowanych firmowo i prywatnie – w takim układzie kosztem jest 75% wydatków eksploatacyjnych.

Zmiany nie objęły natomiast pojazdów używanych wyłącznie w ramach prowadzonej działalności – nadal kosztem jest w takiej sytuacji 100% wydatków eksploatacyjnych. Pamiętajmy jednak, że potrzebujemy do tego prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Według nowych zasad limitem nie objęto natomiast kosztów poniesionych z tytułu ubezpieczeń samochodów osobowych, gdyż nie zalicza się ich do kosztów eksploatacyjnych. W efekcie obowiązkowe ubezpieczenie OC zaliczamy w koszty całości (wartość auta nie ma tutaj znaczenia), natomiast ubezpieczenie dobrowolne możemy zaliczyć w całości, jeśli wartość samochodu na polisie ubezpieczeniowej nie przekracza 150 000 zł.

Na koniec dodajmy, że leasing samochodu osobowego nadal jest opłacalną i atrakcyjną formą finansowania. Jeśli się na nią zdecydujemy, warto jednak dokładnie przeanalizować nasze potrzeby, wydatki i korzyści, które wiążą się z leasingiem. W PKO Leasing doradcy pomogą ci wybrać najlepszą dla ciebie opcję.