Sprawdź promocje i skorzystaj z finansowania na jeszcze atrakcyjniejszych warunkach.
Więcej
2021-10-18

Czy wiesz, że 20% przedstawicieli sektora małych i średnich przedsiębiorstw rozważa zakup samochodu elektrycznego lub hybrydy typu plug-in? Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego za 51,6% rejestracji odpowiadały firmy leasingowe, CFM i rent-a-car. Przedsiębiorcy przeważnie rezygnują z transakcji gotówkowych – a 90% preferuje wzięcie auta elektrycznego w leasing. Sprawdź, jak wygląda finansowanie samochodu na prąd.

Samochód elektryczny – leasing a dofinansowania

Według raportu „Floty samochodów kluczem do elektromobilności” jednym z argumentów, które przekonują przedsiębiorców do leasingu samochodów elektrycznych, są dofinansowania i dopłaty rządowe (ponad 75% odpowiedzi). Najnowszym programem powołanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) jest „Mój elektryk”, który wystartował 12.07.2021 roku. W porównaniu do wcześniejszej edycji o nazwie „Zielony samochód” maksymalna cena auta została zwiększona do 225 tysięcy złotych. W pierwszej kolejności program dostępny jest wyłącznie dla osób fizycznych, w późniejszym okresie taką możliwość będą mieli również przedsiębiorcy oraz samorządy. Z perspektywy przyszłości elektromobilności to bardzo istotny element, ponieważ w 2020 roku za 85% rejestracji byli odpowiedzialni właśnie właściciele firm2.

Warto wiedzieć:
Budżet projektu „Mój elektryk” wynosi 500 milionów złotych. Znaczna jego część, bo 400 milionów złotych jest zarezerwowana na rzecz wynajmu długoterminowego oraz leasingu samochodów elektrycznych.


Dofinansowanie leasingu samochodu elektrycznego nie dotyczy aut hybrydowych, pojazdów typu plug-in, modeli wyposażonych w agregat napędzany paliwem oraz na wodór.


Leasing samochodu elektrycznego w 2021 roku – wysokość dofinansowania dla przedsiębiorców:

  • pojazdy typu M1 – do 27 tysięcy złotych (przebieg przekraczający 15 tysięcy km),
  • auta kategorii L – do 4 tysięcy złotych,
  • samochody kategorii N1 – do 70 tysięcy złotych (przebieg przynajmniej 20 tysięcy km).


Program „Mój elektryk” obowiązuje wyłącznie w przypadku leasingu auta elektrycznego prosto z salonu – pojazdy używane nie są tu brane pod uwagę. Samochód musi być również zarejestrowany oraz obowiązkowo ubezpieczony. Dofinansowanie obejmuje opłatę wstępną i transferową (jednorazowa wpłata określona w umowie leasingowej przez finansującego, która ma zostać pokryta przez korzystającego z otrzymanej dotacji).

Auto elektryczne – na korzystnych warunkach

Warto pamiętać, że finansowanie leasingiem samochodu elektrycznego odbywa się na takich samych zasadach, jak w przypadku pojazdów spalinowych. Wciąż dbamy o to, aby oferta była dostosowana do potrzeb oraz możliwości finansowych przedsiębiorcy. W PKO Leasing wspieramy również nowe firmy, które chcą się rozwijać i jednocześnie zadbać o środowisko. Proces leasingowy wciąż pozostaje szybki oraz wygodny dla obu stron ze względu na procedurę uproszczoną. Zostaniesz poproszony wyłącznie o pokazanie dowodu osobistego – dokumenty finansowe nie są w tym przypadku wymagane. W przypadku firm, które działają dłużej niż 3 miesiące, opłata wstępna może wynieść nawet 0%. Auto elektryczne w leasingu można wziąć na okres maksymalnie 84 miesięcy. W dostosowaniu oferty i wybraniu najkorzystniejszego wariantu pomoże Ci indywidualny doradca.

Samochody elektryczne – leasing się opłaca

W przypadku samochodu elektrycznego leasing może być naprawdę opłacalny. Chociaż co 4 przedsiębiorca nieposiadający auta na prąd uważa, że koszty utrzymania takiego samochodu są wyższe niż auta spalinowego, większość, bo aż 81% właścicieli elektryków potwierdza, że jest wręcz przeciwnie3.

Warto wiedzieć:
Leasing samochodu elektrycznego to także korzyść podatkowa dla przedsiębiorcy, ponieważ limit zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów oraz amortyzacji jest zwiększony do 225 tysięcy złotych.


Użytkowanie pojazdu elektrycznego wiąże się również z przywilejami takimi jak:

  • możliwość parkowania za darmo,
  • pełnoprawne jeżdżenie po buspasach,
  • bezproblemowy wjazd do stref czystego transportu.


To także korzyść wizerunkowa, ponieważ firma użytkująca samochody elektryczne zaczyna być kojarzona z dbałością o środowisko naturalne.

 

 

 

 


1. https://www.pkoleasing.pl/media_files/df78746a-a1c9-4dab-b552-84f934e7144a.pdf
2. https://media.pkoleasing.pl/komunikaty-prasowe/pr/675462/raport-pko-leasing-przedsiebiorcy-otwieraja-sie-na-samochody-elektryczne
3. https://www.pkoleasing.pl/media_files/df78746a-a1c9-4dab-b552-84f934e7144a.pdf