Sprawdź promocje i skorzystaj z finansowania na jeszcze atrakcyjniejszych warunkach.
Więcej
2019-01-15

Dla przedsiębiorcy finansowanie nowo powstałej inwestycji czy rozwój już prowadzonej działalności gospodarczej, wiąże się często z dużym nakładem kapitału. Nie zawsze przedsiębiorcy chcą angażować środki własne na ten cel i dlatego zazwyczaj rozważają skorzystanie z zewnętrznych form finansowania.

Najpopularniejsze rozwiązania finansowe wspierające rozwój działalności przedsiębiorstw to leasing i kredyt. Chociaż oba produkty wydają się do siebie zbliżone, różnica między nimi jest znacząca. Biorąc pod uwagę specyfikę obu form finansowania, z łatwością można wskazać sytuacje, w których to leasing może okazać się bardziej opłacalny.

Różnica między kredytem a leasingiem

Porównanie leasingu i kredytu pozwala wskazać kilka dość ważnych różnic:

  • zasady i cel

Kredyt bankowy jest formą wsparcia, która polega na uzyskaniu środków finansowych pozwalających pokryć koszty np. konkretnej inwestycji (kredyt inwestycyjny) lub realizację bieżących wydatków (kredyt obrotowy).

Leasing oznacza przekazanie w użytkowanie przedmiotu umowy przez firmę leasingową na rzecz przedsiębiorcy. Nie otrzymuje on zatem gotówki, a konkretny przedmiot, np. samochód, sprzęt medyczny, sprzęt komputerowy itp.

  • dostępność i procedury

Różnica między kredytem a leasingiem polega na ich odmiennej dostępności dla przedsiębiorcy i związanymi z tym procedurami. Kredytobiorca musi spełnić restrykcyjne wymagania stawiane przez bank, np. w zakresie zdolności kredytowej, wiarygodności i czasu prowadzenia działalności. Zazwyczaj im wyższa kwota kredytu, tym dłużej trwa weryfikacja.

Leasing jest łatwiej dostępny niż kredyt – i przeznaczony nie tylko dla firm długo działających w branży. Z tej formy finansowania można skorzystać już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Cała ścieżka leasingowa jest znacznie krótsza. Na przykład w przypadku leasingu samochodów stosuje się często uproszczone procedury, w których formalności ograniczane są do minimum. 

Kiedy warto wybrać leasing?

Jesteś początkującym przedsiębiorcą i zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie bardziej korzystne: kredyt czy leasing? Pierwsze kroki w biznesie masz za sobą, ale nie wiesz, czy bardziej opłaca się zaciągnąć kredyt czy zdecydować się na leasing?

Leasing może okazać się korzystniejszą opcją wówczas, gdy:

  • dopiero rozpoczynasz działalność i nie masz szans na kredyt bankowy;
  • planujesz wymienić sprzęt na nowy za 3-4 lata;
  • zależy ci na uproszczonych procedurach i szybkiej decyzji;
  • nie chcesz angażować własnego kapitału;
  • chcesz skorzystać z elastycznych warunków finansowania, uwzględniających np. sezonowość twojej branży;
  • zależy ci na zachowaniu zdolności kredytowej.

Interesuje cię leasing dopasowany do indywidualnych potrzeb? Szukasz oferty pozwalającej na sfinansowanie 100% wartości przedmiotu – nie tylko w PLN, ale również EUR? Skontaktuj się z doradcami PKO Leasing – jesteśmy do twojej dyspozycji.